Jedna od glavnih grana veterine jeste deratizacija. Deratizacija je skup mera i postupaka kojima se suzbija broj glodara ili se oni, u potpunosti, uništavaju. U glodare spadaju: poljski miševi, kućni miševi, puhovi i pacovi.

Svi znamo ili smo već negde čuli koliko su glodari štetni i opasni. Štetni su po ekonomsko stanje, ali, u znatnoj meri, utiču i na zdravlje čoveka. Mogu izazvati ozbilje bolesti, kao što su: lepra, tuberkuloza, bruceloza, trihineloza, tifus, a poznati su po tome što mogu preneti na ljude i životinje i buve. Najveći problem sa glodarima imaju poljoprivrednici. Glodari uništavaju useve, prave štete u ambarima, pojilice za životinje uprljaju svojim telesnim tečnostima, nagrizaju cevi za odvod i dovod vode i potkopavaju rečna korita. Šteta koja se smatra najvećom, u ovim okolnostima, jeste uništavanje žitarica u ambarima. Oni zagadjaju žitarice svojim izmetom i mokraćom, a i koriste je za ishranu, prosečan miš je u stanju da pojede od 15 do 25 kilograma žitarica u toku godine, što je velika materijalna šteta, s obzirom na brzinu njihovog razmnožavanja.
Da bi se sprečilo širenje bakterija i druge materijalne štete, neophodno je sprovesti preventivne mere, u šta spadaju:
-Ojačanje ambara i ostalih objekata čvrstim materijalima, jer se na drvenim površinama lakše razmnožavaju.
-Postavljanje rešetki na odvodne i dovodne cevi, jer miš i pacov mogu proći tuda i ući u gotovo svaki objekat.
-Treba voditi računa o ispravnosti cevi za vodu, jer, bez obzira koliko hrane imaju, miševi ne mogu dugo preživeti bez vode.
Ukoliko je kasno za ove mere i najezda glodara se već pojavila, potrebno je obratiti se veterinarskoj službi, koja će sprovesti mere deratizacije.
Deratizacija se deli na tri vrste:
- Biološka deratizacija- ona obuhvata odnos predator- žrtva. Zahteva prisustvo mački, pasa, ali i divljih životinja kao što su zmije i ptice grabljivice. Ova metoda je dobra za redukovanje broja, ali se njome ne može iskoreniti postojanje glodara sa zadatog mesta.
- Fizička deratizacija obuhvata postavljanje različitih zamki. Kao što su, na primer, mišolovke, klopke i druge vrste zamki. Smatra se primitivnom metodom, jer se njome može samo blago redukovati broj glodara, ali se ne mogu iskoreniti.
- Hemijska deratizacija- ona obuhvata postupak koji se vrši raznim otrovima (brzog i sporog dejstva), ona se najčešće koristi i najuspešnija je od svih. Koriste se otrovi sporog dejstva, jer tako glodar ne ispušta krike prilikom bolne smrti i ne odbijaju druge miševe da uzmu otrov.
Da bi se deratizacija sprovela, neophodno je obaviti razgovor sa tražiocem usluge, kako bi se utvrdila lokacija, moguć pronalazak legla i vrsta glodara, kao i njihov približan broj. Po utvrđenim stavkama određuje se sredstvo koje će se koristiti pri postupku.
Posle celog postupka, vrši se kontrola, najčešće u roku od sedam dana, njome se utvrđuje uspešnost akcije i da li je potrebno opet ponoviti.
Napomena: Bez saveta stručnjaka, na svoju ruku, ne treba koristiti nikakve otrove.
Autor: Marija Mitrović